Cięcie laserem rur i profili

Laser zabłysł po raz pierwszy w 1960 roku, ale pierwsze kroki w temacie powstania lasera miały miejsce wcześniej. W 1917 roku kiedy uczony odkrył, że istnieje możliwość pobudzenia najmniejszych cząsteczek materii atomów do emisji światła, które obecnie wykorzystywane jest do cięcia niektórych rodzaj materiałów.

Cięcie laserem rur i profili (http://ciecielaser.pl/ciecie-laserowe-blach/) dawniej odbywało się za pomocą palnika lub w mniejszym stopniu z wykorzystaniem specjalnych maszyn. Jednak użycie sprzętu wiąże się  z większymi kosztami. Jednak z czasem powstawała konkurencja, a cięcie rur za pomocą dostępnych środków nie było, aż tak ekonomiczne pod kątem portfela oraz czasu dlatego zaczęły powstawać nowe metody cięcia. Na rynek weszła metoda cięcia laserem i to właśnie ona głównie, króluje w działalnościach gdzie wymagane jest cięcie poszczególnych elementów. Obecnie cięcie laserowe rur oraz profili to sama przyjemność, ponieważ jest to bardzo dokładny i szybki proces.

Cięcie rur i profili laserem

Cięcie rur i profili laserem polega na punktowym wprowadzaniu energii w postaci wysokoenergetycznego strumienia tnącego, którym jest laser wraz z odpowiednim gazem technicznym, który różni się wraz z rodzajem ciętego materiału. W celu gdy chcemy uzyskać cięcie o dokładnej jakości powinniśmy posiadać sprzęt, który umożliwi nam precyzyjne cięcie. 

Zalety metody

Cięcie rur i profili laserem odbywa się za pomocą sprzętu światłowodowego. Zaletami cięcia takim sprzętem są:

  • Duża prędkość wypalania oraz doskonała jakość pracy.
  • Wysoka stabilność oraz wydajna konwersja fotoelektryczna.
  • Możliwość cięcia profili o różnych kształtach.
  • Automatyzacja procesu.
  • Minimalne ubytki materiału.
  • Uzyskanie doskonałej powierzchni w zakresie parametrów ciętych elementów. 
  • Wykonanie profili i rur, które są niezwykle istotnymi częściami składowymi konstrukcji. Maszyn, urządzeń, rurociągów, konstrukcji nośnych oraz różnorodnych wyrobów metalowych.
  • Łatwy montaż rur oraz profili.

Maszyny sterowane cyfrowo

Pierwsze lasery swym wyglądem przypominały wiertarki, lutownice i były one maszynami, które nie były obsługiwane przez komputer, ale przez człowieka, później wraz z rozwojem technologi cięcie zostało zautomatyzowane i jedynie, do czego dzisiaj potrzebny jest operator to do wprowadzania danych w komputer oraz nadzorowania procesu cięcia. Istnieją też specjalistyczne programy, które same wykrywają parametry danego lasera po odpowiednim jego podpięciu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy zajmującej się cięciem profili oraz rur?

Dla jakich branży wykonywana jest usługa cięcia.

Czy sprzęt wykorzystywany do cięcia profili oraz rur jest najwyższej jakości.

Czy usługa cięcia wykonywana jest sprawnie oraz z jak największą dokładnością.